Rozdział II –Zagrożenia wynikające z pracy przy komputerze

"Są one wywołane długotrwałą, nieruchomą postawą siedzącą, nadwerężeniem rąk przy posługiwaniu się klawiaturą i myszką, ciągłym obserwowaniem ekranu monitora, nieznacznym, lecz uporczywym hałasem oraz stresem"

Podrozdział 1 - Zapobieganie schorzeniom rąk i kręgosłupa

Rzadko kto myśląc o klawiaturze i myszce łączy je z groźną chorobą nadgarstków - zespołem mięśni nadgarstka. Ta choroba, znana pod angielską nazwą jako RSI ( Repetitive Strain Injury) objawia się drętwieniem palców a następnie całych dłoni aż w końcu dosięga barków. Sprawność rąk zmniejsza się tak dalece, że wykonywanie tak prostych czynności jak spożywanie posiłków staje się problemem. W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem jest interwencja chirurga. A przyczyną może być tak błaha sprawa jak nieodpowiednie ułożenie dłoni na klawiaturze lub brak oparcia nadgarstka przy korzystaniu z myszki. Specjaliści twierdzą, że zespół RSI ujawni się po 10 - 1: 2 latach intensywnej pracy z klawiaturą i myszą. Schorzenie to w Polsce nie zostało uznane za chorobę zawodową. Jak mu zapobiec? Odpowiedź jest prosta - poprzez właściwe nawyki pracy.


Praca przy komputerze to praca siedząca. W dodatku w nie najzdrowszej dla naszego kręgosłupa pozycji ( wychylenie torsu nieco do przodu, a więc długotrwałe napięcie wszystkich mięśni). Stwarza to kolejne zagrożenia, którymi są schorzenia kręgosłupa.

Podrozdział 2 - Ochrona oczu, ochrona przed hałasem




Podrozdział 3 - Sposoby zmniejszania zagrożeń.





Podrozdział 4 - Organizacja stanowiska komputerowego - wymagania stawiane uczniom

Według zaleceń specjalistów, idealnie ustawione stanowisko komputerowe powinno znajdować się na bezokiennej ścianie, bokiem do okna, by światło padało z lewej strony, i w długości nie niższej niż 1 metr. Ogólna zasada jest taka, że na ekranie monitora nie może się odbijać światło (refleksy świetlne mają negatywny wpływ na wzrok, oczy się szybciej i bardziej dotkliwie męczą). Oprawy oświetlenia ogólnego powinny być skierowane tak, by światło padało na podłogę lub blat stołu ( nigdy na ekran monitora!). Wymagania stawiane uczniom szkoły podstawowej w zakresie bezpieczeństwa pracy z komputerem W tabeli przedstawiono wymagania i umiejętności z zakresu bezpiecznej pracy z komputerem oraz ocenę szkolną




A jakie są realia? Uczniowie szkoły średniej na ogół nie znajdują i nie stosują w praktyce zasad bezpiecznej pracy z komputerem. Twierdzą, że temat jest rzadko poruszany przez szkołę i media, a sami czują się dobrze. Do czasu. O bezpiecznej i zdrowej pracy przy komputerze niewiele wiedzą też sami nauczyciele, nawet ci, którzy prowadzą zajęcia z informatyki. A przecież wystarczy znać kilka zasad, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi spędzających wiele godzin dziennie przy komputerach. Jednym z istotnych punktów jest właściwa organizacja stanowiska pracy. Nawet w sytuacji, gdy nie możemy go zorganizować ściśle wedle zasad, należy kierując się zdrowiem rozsądnie poprawić to, co poprawić we własnym zakresie można.

Podrozdział 5 - Parametry pracy monitora

Pamiętając o oszczędności wzroku należy wykorzystać zalety dużego ekranu i wiedzieć, że stosowanie czarnego pisma na jasnym tle działa najłagodniej (niektórzy uczniowie uwielbiają odwrotne zestawienia, a widoczne jest to podczas projektowania stron internetowych). Wyświetlanie monochromatyczne ma zwykle lepszą rozdzielczość niż kolorowe. Pisząc teks dostosowujemy wielkość czcionki do własnych upodobań i wygody - zalecana bezszeryfowa Arial lub szeryfowa Times New Roman w wielkości 12 - 14 punktów. Dbamy także, by częstotliwość odświeżania obrazu (migotanie obrazu) była optymalna. Zadaniem użytkowników Windows powinno być tylko sprawdzenie, czy system właściwie rozpoznał model monitora i poprawnie ustawił istotne parametry pracy. Zgodnie z najnowszą szwedzką normą TC099 zaleca się ustawianie parametru szybkość odświeżania na 85Hzw rozdzielczości 1024x768. Te niewielkie ustawienia, bez żadnych nakładów finansowych i zależne tylko od nas, mają duży wpływ na komfort pracy i ochronę naszego wzroku. A jakie są realia? Powszechna praktyką jest ustawienie monitora komputera w miejscu, gdzie mamy trochę wolnej powierzchni. A skutki? Bóle głowy wywoływane odblaskami i refleksami na ekranie, zmęczenie wzroku z powodu złych ustawień parametrów pracy monitora, mroczki przed oczami, łzawienie, swędzenie szczypanie itp.

Podrozdział 6 - Instrukcja BHP przy obsłudze komputera i drukarki