Menu |
Prawidłowo zorganizowane otoczenie stanowiska pracy jest bardzo ważnym elementem wpływającym na wydajność i samopoczucie użytkowników. Tworząc nowe i ergonomiczne stanowiska pracy należy zwrócić uwagę na wiele ważnych czynników m.in. na przestronność pomieszczeń, usytuowanie okien, mikroklimat panujący wewnątrz, a także na odpowiednie umieszczenie biurek względem źródeł światła.
Pomieszczenie, w którym mają znajdować się stanowiska komputerowe nie powinno być niższe niż 3,3 metra. Najjaśniejszy powinien być sufit, ściany nieco ciemniejsze, a podłoga wyraźnie ciemniejsza. W razie potrzeby należy doświetlić ścianę za ekranem, by uzyskać u odpowiedni stosunek luminacji tła do luminacji ekranu.
Okna nie powinny być zbyt duże; dobrze, jeśli są w jednej płaszczyźnie, najkorzystniej jeśli usytuowane są od strony północnej. Okna nie przesłonięte niczym są bardzo jaskrawe w dzień, a w nocy stanowią czarną płaszczyznę. Obie sytuacje są niekorzystne, dlatego w domu należy powiesić firanki, a w biurze powinny się znaleźć pionowe żaluzje, najlepiej wykonane z tkaniny. Żaluzje materiałowe przy ustawieniu prostopadłym do płaszczyzny okna nie przeszkadzają w swobodnym wyglądaniu na zewnątrz, a jednocześnie redukują szkodliwe odbicia.
Stanowisko komputerowe należy ustawić tak, by ekran znajdował się na tle ściany bezokiennej, bokiem do okna, ale w odległości nie mniejszej niż 1 metr. Przy samym oknie można ulokować stanowisko pracy nie wyposażone w komputer. W żadnym wypadku okno nie powinno znajdować się za plecami użytkownika.
Monitor należy ustawić tak, by żaden fragment okna nie odbijał się od ekranu pod kątem większym niż 45o od osi wzroku. Jeśli nie da się tego osiągnąć, warto zadbać o odpowiedniej wielkości przegrodę zasłaniającą okno. Przegroda taka nie musi być wysoka, powinna tylko zasłaniać dostęp bezpośredniego światła z okna do ekranu.
Przestronność wnętrza wyposażonego w komputery przyczynia się do zredukowania stresu zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychologicznym. Na jedno stanowisko pracy z komputerem powinno przypadać co najmniej 6m2 powierzchni pomieszczenia o wysokości co najmniej 3,3 m (Dz. U. 17/1980, poz. 62). Oś tułowia pracownika siedzącego obok stanowiska pracy z monitorem nie powinna wypadać bliżej niż 1,5 m od obudowy monitora, klawiatury i drukarki.