11 kwietnia br. w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida odbyła się konferencja naukowa zorganizowana z okazji zbliżającej się 80. rocznicy powstania warszawskiego. Organizatorem przedsięwzięcia było I LO oraz ZSG w Elblągu.

Wystąpienia – referaty dotyczyły: Liczebności i uzbrojenia sił powstańczych i wojsk niemieckich w Powstaniu Warszawskim (dr Bogusław Gałka prof. WSSE w Gdańsku), Powstanie Warszawskie w Fotografii (mgr Piotr Czerepuk z Gdańska) oraz Szlak bojowy Zgrupowania Radosław (mgr Daniela Sieczkowskiego z IPN w Gdańsku).

Powstanie Warszawskie – blaski i cienie to temat panelu dyskusyjnego, który poprowadził dr hab. Piotr Niwiński prof. UG Wydziału Nauk Społecznych. Uczestnicy panelu odpowiadali na pytania: prof. Bogusław Gałka z WSSE w Gdańsku – Jaki był sens militarny Powstania? Ks. dr Andrzej Kilanowski z WSD w Elblągu – Życie duchowe w Powstaniu Warszawskiem. Czy to prawda że w okopach nie ma ateistów? Mgr Daniel Sieczkowskiego z IPN-u – jak wygląda upamiętnianie Powstania i Powstańców przez lata? Jak to wygląda w XXI wieku? Czy już o nich powoli zapominamy?

Aleksander Asenhajmer z I LO – jaki był sens polityczny Powstania? Błażej Wasilewski z II LO – Żołnierze Powstania kim byli? Idealistami czy szaleńcami? Olga Werner z III LO – Ofiary i zbrodniarze. Dlaczego walka była tak brutalna? Dlaczego popełniono tak wielkie zbrodnie? Mateusz Tomaszewski z IV LO – Czy Powstanie zaistniało w pamięci społecznej? Czy to zjawisko wpłynęło jakoś na postawy społeczne po 1945 roku?

Więcej można przeczytać: 

Młodzież o warszawskim zrywie powstańczym (portel.pl)

Z młodzieżą o cieniach i blaskach Powstania Warszawskiego (truso.tv)

Porozmawiajmy...o Powstaniu Warszawskim (truso.tv)

 

Oprac. Małgorzata Rydelek